آی تی کلوپ | ITCLOOP

روی نبض فناوری زندگی کنید

کلاب هاوس چیست؟ یک شبکه‌اجتماعی تازه‌نفس،متفاوت با قوانین خاص!

  • -
کلاب هاوس چیست؟ یک شبکه‌اجتماعی تازه‌نفس،متفاوت با قوانین خاص!

احتمالا این روزها نام کلاب هاوس یا کلاب هوس را زیاد شنیده باشید، اما کلاب هاوس چیست و چرا در این مدت کوتاه به این مقدار معروف شده است؟

احتمالا این روزها نام کلاب هاوس یا کلاب هوس (ما از هر دو نام استفاده می‌کنیم) زیاد به گوشتان خورده، شبکه اجتماعی‌ خاصی که طی ماه‌های اخیر بسیار مشهور شده و آمار نصب و کاربرانش چند ده برابر رشد داشته است. اخیرا خیلی از کاربران به ویژه در توییتر از کلاب هاوس سخن می‌گویند و امکانات خاص آن را دلیلی برای دیده شدن این شبکه اجتماعی می‌دانند، البته حضور هنرمندان مطرح و برخی مدیران مطرح حوزه تکنولوژی و فناوری جهان در کلاب هاوس نیز تاثیر فراوانی بر روی شهرت این شبکه اجتماعی گذاشته، چندی پیش بود که ایلان ماسک، مدیر مشهور شرکت‌های تسلا و اسپیس‌ایکس در یکی از اتاق‌های کلاب هاوس حضور پیدا کرد، پس از آن زاکربرگ مدیرعامل فیسبوک و بیل گیتس مدیرعامل پیشین مایکروسافت نیز در کلاب هاوس حضور پیدا کردند.

البته حضور این نام‌های بزرگ در کلاب هوس نشان می‌دهد این شبکه اجتماعی با ویژگی‌های منحصر به فرد خود توانسته هم نظر کاربران و هم نظر چهره‌های شاخص دنیای فناوری را به خود جلب کند.

اما کلاب هاوس چیست؟ چرا کلاب هاوس به این مقدار محبوب شده است؟ تفاوت کلاب هوس با دیگر شبکه‌های اجتماعی مطرح دنیا در چیست؟

کلاب هاوس

در این مقاله می‌خواهیم نگاهی جامع و کامل به شبکه اجتماعی کلاب هاوس بیندازیم و به تمامی سوالات احتمالی شما در خصوص این شبکه اجتماعی پاسخ دهیم، پس با آی‌تی‌کلوپ همراه باشید:

کلاب هاوس چیست؟

کلاب هاوس چیست؟ این اولین سوالی است که از ما پرسیده می‌شود. کلاب هاوس یک شبکه اجتماعی خاص و متفاوت است که تاکنون نمونه موفقی نداشته، در حال حاضر اکثر شبکه‌های اجتماعی بر متن، تصویر یا ویدیو تمرکز دارند، اما کلاب هوس یک شبکه اجتماعی برای گوش دادن به صحبت دیگران است، البته منظور ما گوش دادن مخفیانه به صحبت‌های خصوصی مردم نیست.

در این شبکه اتاق‌هایی وجود دارد که کاربران می‌توانند داخل آن‌ها شوند و با یکدیگر صحبت کنند، این صحبت می‌تواند با هر زبانی و در مورد هر موضوعی باشد، از گفتگوهای فنی و تخصصی گرفته تا صحبت‌های اجتماعی یا حتی به اصطلاح عامیانه، چرت و پرت گفتن، این شبکه اجتماعی برپایه صحبت کردن و گوش دادن هست، شما می‌توانید وارد یک اتاق شوید و به صحبت دیگران گوش دهید یا آنکه خودتان نیز وارد بحث شده و اظهار نظر کنید.

این موضوع شاید در ابتدا کمی عجیب باشد اما توییتر را در نظر بگیرید، شما در توییتر چه می‌کنید؟ توییتر یک شبکه اجتماعی متن محور برای اظهار نظر و صحبت کردن در خصوص موارد مختلف تخصصی یا عمومی است، در واقع به جز ممنوعیت‌های خاص، هیچ محدودیتی برای ارسال توییت وجود ندارد، شما در مورد هر چیزی می‌توانید صحبت کنید یا برای دیگران نظر بگذارید. حال فرض کنید در شبکه توییتر به جای متن نوشتن، صحبت کنید و به جای پیام گذاشتن به صورت مستقیم با هم صحبت کنید یا تنها صحبت دیگران را بشنوید، کلاب هاوس نوع گفتگو محور توییتر با امکاناتی متفاوت اما بر پایه گفت و شنود است.

آیا کلاب هاوس مانند گوش دادن به پادکست است؟

این موضوع به نوع مدیریت اتاق بستگی دارد، شاید مدیر اتاق از چند کارشناس دعوت کند تا در مورد موضوعی گفتگو کنند، در این حالت تنها این افراد می‌توانند صحبت کنند و دیگران باید گوش دهند، در این نوع اتاق‌ها معمولا برای پرسیدن سوال، به دیگر کاربران اجازه صحبت کردن داده می‌شود.

اما نوع دیگر اتاق‌ها بر اساس گفتگوی جمعی است و معمولا تعداد زیادی از کاربران می‌توانند با هم صحبت کنند، البته مسئول اتاق باید بتواند فضای گفتگو را مدیریت کند و مانع به هم ریختگی جو مکالمه شود. در حال حاضر معمولا در هر اتاق تنها به چندین نفر اجازه صحبت داده می‌شود و کاربران دیگر با درخواست می‌توانند وارد گفتگو شوند، این کار به مدیریت بهتر بحث کمک می‌کند.

بنابراین فضای کلی کلاب هاوس با پادکست بسیار متفاوت است، اما مدیر اتاق می‌تواند اتاق را همانند یک پادکست آنلاین مدیریت کند. ضمن اینکه باید دقت داشت کاربران کلاب هاوس تنها با گوشی‌های خود صحبت می‌کنند، بنابراین خبری از میکروفون‌های گران قیمت، تجهیزات صدا، ویرایش صدا، افکت صدا، نویزگیر و این موارد نیست، در این فضا کاربران بسیار عادی توسط گوشی‌های خود صحبت می‌کنند و کیفیت صدا همانند یک مکالمه تلفنی است.

واقعا در کلاب هاوس از عکس و ویدیو خبری نیست؟

خیر، کلاب هاوس جایی برای نمایش عکس و ویدیو نیست، یکی از مهم‌ترین دلایلی که کلاب هوس مطرح شده هم همین است. در کلاب هاوس زیبایی ظاهری یا توانایی‌های نمایشی شما اهمیتی ندارد، در کلاب هوس باید حرف بزنید، به قول قدیمی‌ها تا مرد سخن نگفته باشد، عیب و هنرش نهفته باشد. همین ویژگی موجب شده تا کلاب هوس نظر قشر فرهیخته و متخصص را بیشتر جلب کرده باشد، در کلاب هاوس نمی‌توانید خود را نشان بدهید، تنها باید حرف بزنید.

البته به این شکل نیست که کلاب هاوس تنها محلی برای گفتگوهای تخصصی و کارشناسانه باشد، همانطور که گفتم شما می‌توانید با دوستان‌تان جمع شوید و در مورد یک موضوع روزانه یا خیلی معمولی حرف بزنید.

قوانین کلاب هاوس چیست؟ چرا این شبکه اجتماعی خاص است؟

شاید قوانین کلاب هاوس در ابتدا عجیب یا نامتعارف باشند، اما قوانین جالب این شبکه اجتماعی از مهم‌ترین دلایلی است که نام کلاب هوس را بر سر زبان‌ها انداخته و شما را وادار کرده تا این متن را بخوانید. اولین قانون کلاب هاوس آن است که هرکسی نمی‌تواند وارد آن شود، شما در حال حاضر می‌توانید در کلاب هوس ثبت نام کنید، اما اجازه ورود به این شبکه اجتماعی را نخواهید یافت. ورود به کلاب هاوس تنها با دعوتنامه از افرادی که در حال حاضر عضو کلاب هوس هستند، امکان پذیر است.

هر کدام از افرادی که در حال حاضر عضو کلاب هاوس هستند، می‌توانند برای 2 نفر دعوتنامه ارسال کنند و به آن‌ها اجازه ورود به کلاب هوس را بدهند، در غیر این صورت راهی برای ورود به کلاب هاوس و استفاده از این شبکه اجتماعی وجود ندارد. همین قانون موجب شده تا حد زیادی از کاربران اضافی یا کاربرانی که چندین اکانت فیک می‌سازند یا قصد استفاده سودمند از این شبکه اجتماعی را ندارند، وارد آن نشوند و این شبکه اجتماعی برای کسانی که به دنبال استفاده درست از آن هستند، باقی می‌ماند.

قانون دوم در مورد این شبکه اجتماعی آن است که در اتاق‌ها هر کاربری حق صحبت کردن را ندارد، ورود به اتاق و اجازه صحبت در آن منوط به اجازه مدیر اتاق است، بنابراین مدیر اتاق می‌تواند جلوی صحبت کردن همزمان چند نفر را بگیرد یا کاربران بی‌اخلاق را از اتاق حذف کند. برای صحبت کردن نیز باید بر روی آیکون دست کلیک کنید تا به نوعی دست خود را بلند کرده و اجازه بگیرید، در واقع در کلاب هاوس بر خلاف دیگر شبکه‌های اجتماعی، می‌توان بهتر شرایط حضور کاربران را مدیریت کرد و گفتگوی مفیدتری برای همه اعضای اتاق فراهم آورد.

کلاب هاوس

در کلاب هاوس اتاق‌ها درون یک دسته بندی کلی قرار می‌گیرند که شما می‌توانید از طریق آن، اتاق با موضوعات یا بهتر بگوییم، مبحث‌های موردعلاقه خود را پیدا کرده و وارد آن شوید. دسته بندی این مباحث شامل آموزش، ورزش، زندگی، باورها، مکان‌ها و سلامتی می‌شود که هر کدام چندین زیرشاخه برای مشخص شدن دقیق‌تر بحث دارند.

در حال حاضر حضور در اتاق‌ها از نظر تعداد کاربران محدودیتی ندارد، پیش‌تر محدودیت 5 هزار نفری برای حضور کاربران در یک اتاق وجود داشت که مدیران کلاب هوس این محدودیت را برداشتند.

یکی دیگر از قوانین مهم کلاب هوس عدم وجود قابلیتی برای ضبط گفتگوها یا دانلود آن‌هاست، در کلاب هاوس صحبتی که زدید، گفته شده و دیگر دسترسی به آن ندارید.

البته این قابلیت ابعاد دیگری نیز دارد، اگر کسی بخواهد با استفاده از گوشی خود گفتگوها را ضبط کند، کلاب هوس متوجه شده و آن کاربر به همراه معرفی کننده‌اش از کلاب هاوس اخراج می‌شوند.

کلاب هاوس

به همین دلیل باید حواستان باشد که به کی دعوت نامه می‌دهید، زیرا در صورت تخلف او، شما نیز از کلاب هوس اخراج خواهید شد، این قانون باعث می‌شود به دست آوردن دعوتنامه کلاب هوس خیلی آسان نباشد.

آیا محدودیتی برای گفتگوهای مطرح شده وجود دارد؟

در این شبکه اجتماعی تقریبا می‌توانید در مورد همه چیز صحبت کنید، تنها مواردی مانند صحبت از خشونت و نژادپرستی ممنوع است که جلوگیری از ایجاد گفتگو در این زمینه به یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های مدیران کلاب‌ هاوس نیز تبدیل شده، طبق قوانین شما نباید در خصوص موضوعات این چنینی صحبت کنید اما قطعا همواره افرادی هستند تا قوانین را زیر پا بگذارند.

آزادی گفتگوهای کلاب هاوس موجب شده تا این شبکه اجتماعی در چین مسدود شود، دولت چین خیلی با آزادی بیان رابطه خوبی ندارد و این شبکه در این کشور مسدود شده است.

چرا کلاب ‌هوس نسخه اندروید ندارد؟

متاسفانه کلاب هاوس تنها برای iOS منتشر شده اما به زودی نسخه اندروید آن نیز عرضه خواهد شد. این برنامه نسخه دسکتاپ و تحت وب نیز ندارد، بنابراین تنها کاربران آیفون می‌توانند از این شبکه اجتماعی استفاده کنند، یکی از دلایل کوچک بودن دایره کاربران این شبکه اجتماعی و سخت بودن پیدا کردن دعوت نامه کلاب هوس نیز همین مورد است.

پس تکلیف اندرویدی‌های طرفدار کلاب هاوس چیست؟ توسعه دهندگان این شبکه اجتماعی اعلام کردند که نسخه اندروید در حال تولید است و به زودی عرضه می‌شود، این اتفاق باعث رشد چشمگیر مخاطبان کلاب هوس می‌شود، همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، تعداد کاربران این شبکه اجتماعی طرف مدت کوتاهی به 3 میلیون نفر رسیده و همچنان در حال رشد است.

کلاب هاوس

پیش‌بینی می‌شود با عرضه نسخه اندروید تعداد کاربران این شبکه اجتماعی به بیش از 50 میلیون نفر برسد، اتفاقی که نیاز به آمادگی و توسعه زیرساخت‌های کلاب هاوس دارد. این حجم از استقبال ممکن است سرورهای این شبکه را دچار اختلال کند، بنابراین مدیران کلاب هوس باید آماده باشند، به نظر می‌رسد یکی از دلایل طولانی شدن عرضه نسخه اندروید نیز گسترش سرورهای کلاب هوس باشد.

آیا کلاب هاوس به حریم شخصی احترام می‌گذارد؟

خیلی زود است تا در این خصوص اظهار نظر کنیم اما گفتگوهای صورت گرفته در این شبکه اجتماعی به طور قطع در سرورهای کلاب‌ هوس ذخیره می‌شود بنابراین امکان فاش شدن اطلاعات در آینده وجود دارد. البته تا همین حالا نیز یک بار اطلاعات کاربران فاش شده و موضوعات مربوط به ایمنی در این شبکه اجتماعی قابل اطمینان نیست. با عرضه نسخه اندروید و افزایش تعداد کاربران کلاب هوس احتمال اضافه شدن تبلیغات درون برنامه‌ای به این سرویس وجود دارد و این احتمال فاش شدن اطلاعات را چندین برابر می‌کند.

آیا می‌توان حساب کلاب هاوس را پاک کرد؟

همانطور که ورود به این شبکه خاص دشوار است، برای خروج از این شبکه اجتماعی نیز مشکلات خاص خود را دارید. در این شبکه اجتماعی گزینه‌ای برای خروج از حساب یا پاک کردن آن وجود ندارد، شما برای بستن حساب خود باید به ایمیل کلاب هاوس به نشانی support@alphaexplorationco.com درخواست دهید تا حساب شما حذف شود!

اشتراک گذاری با دوستان

نظرات: (۰) اولین کسی باش که برای این مطلب نظر می‌ده!
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی

هدایت به بالای صفحه